Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Parkovanie na chodníkoch v obci od 1. októbra 2023 v súlade s novelou zákona o cestnej premávke

Dátum: 16.10.2023
Počet videní: 423
3 min. čítania
Parkovanie na chodníkoch v obci od 1. októbra 2023 v súlade s novelou zákona o cestnej premávke

Parkovanie na chodníkoch v obci od 1. októbra 2023 v súlade s novelou zákona o cestnej premávke

Vážení občania!

Od 1. októbra 2023 vstúpila do platnosti  novela zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, ktorá plošne zakazuje parkovanie na chodníkoch, s výnimkou osobitne vyznačených miest. Vodič nesmie zastaviť a stáť na chodníku.

Pri parkovaní na cestách a chodníkoch v našej obci dochádza takto k porušovaniu zákona o cestnej premávke, k zníženiu bezpečnosti a plynulosti premávky, ako aj k obmedzovaniu pohybu chodcov na chodníkoch.

V súvislosti s  porušovaním zákona NR SR č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, spočívajúcom v parkovaní motorových vozidiel na ceste, ako aj na chodníkoch v obci, Vás týmto upozorňujeme na skutočnosť, že podľa § 23 ods. 1 zákona NR SR č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov, pri státí motorového vozidla na ceste musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre každý smer jazdy (pri miestnych komunikáciách to znamená, že celá šírka komunikácie).

Obec rovnako vyzýva majiteľov vozidiel, aby neparkovali na trávnatých plochách, teda verejných priestranstvách patriacich obci a aby neparkovali na miestnych komunikáciách a cestách.

Obec vyzýva občanov, aby vozidlá parkovali vo svojich garážach a upravili vjazdy do dvorov a samotné dvory tak, aby v nich mohli parkovať svoje vozidlá.

Zákon umožňuje, aby obec, v súčinnosti s príslušným oddelením Policajného zboru SR, riešila priestupky aj prostredníctvom foto alebo video dokumentácie bez fyzickej  prítomnosti vodiča/majiteľa vozidla. V takomto prípade zodpovednosť za priestupok je vyvodzovaná voči držiteľovi motorového vozidla, tzv. objektívna zodpovednosť (uloženie pokuty).

Za porozumenie Vám ďakujeme!

 

 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.